Pages

Search This Blog

2014. október 30., csütörtök

HALLOWEEN A SÜTŐBŐL
– Sütőtökös-ricottás-tökmagkrémes lasagne –

Menthetetlenül félős vagyok, még egy természetfilm kegyetlenebb részeit is kitakarom. Épp ezért tabu számomra az összes horror vagy minden más műfaj, amiben vér folyik, továbbá nem bírom az ijesztgetős játékokat, a váratlan meglepetéseket, sőt egy-egy ijesztő maszkkal ki lehet kergetni a világból... Szóval ahogy a barátom mondaná, velem is csak többen lennénk a harcmezőn.
A Halloween számomra határvonalon mozog; egyfelől van egyfajta Hitchcock jellege a Halloweent körülölelő napoknak, aminek okán óckodom mindenféle ünnepléstől, másrészt viszont nagyon belsőségessé teszi az ünnep eredeti mondanivalója és célja, így ezelőtt mindenképpen tisztelgek. A fentiekre tekintettel ezt nem azzal teszem, hogy két koktél után halottnak öltözött menyasszonyként berontok a 40/60 arányú vámpír/boszorkány tömegbe, hanem a saját terepemen igyekszem megadni az alkalom módját. Ennek okán ilyenkor eleget teszek a hagyományos tökfaragásnak – melyet idén végre sérülés nélkül úsztam meg, valamint a tököt, mint alapanyagot felhasználva készítek valamit az asztalra is.
Néhány hete betévedtem az ÜVEG/HÁZ design és borkereskedésbe, ahol egyből magával ragadott a hely hangulata – valljuk be, ez nem volt nehéz, ki ne érezné jól magát prémium borok, teák, csokik, olajok és egyedi kiegészítők között. Magamhoz híven nagyjából egy bő órát keringőztem a borok és a konyhai alapanyagok kínálata között, míg végül kiválasztottam, hogy ki jön velem haza. A táskámban végül egy Donum Terrae mandula- és tökmagkrém, valamint egy lilahagymazselé landolt. Hazaérvén egyből a kiskanálért nyúltam és leteszteltem az aznapi zsákmányt. Önmagában mindkét krém meglehetősen sűrű és tömény, így célszerű azokat valamivel vegyíteni, viszont az illata annyira kellemes, hogy az ember lánya képes lenne egy esti film alatt bekanalazni az egész üveg tartalmát.
Elsőként a tökmagkrémet használtam fel. Szerettem volna, ha az íze nem "nyersen" köszön vissza, hanem valamilyen készétel részeként. Korábban már készítettem sütőtökös lasagne-t, ami hasonlóképpen volt mindenféle jóval megpakolva, így azt a receptet továbbgondolva – és a krémet beépítve – elkészítettem a mostani sütőtökös-ricottás-tökmagrémes változatot.
Valószínűleg elsőre túl töménynek hat ez a három hozzávaló, tekintettel arra, hogy a ricottát leszámítva önmagukban véve is elég karakteres ízzel bírnak. Két éve – amikor a tökmagkrém helyett pestót használtam – ezt az ételt a konzervatívabbnak mondható, nem egy gourmet-megszállott nagyszüleim elég készültem letenni; mondanom sem kell, egy fél délelőttöt töltöttem azzal a siránkozással, hogy maradnom kellett volna a klasszikus rántott húsnál, ahol az uborkasaláta nyújtja a legnagyobb gasztroélményt. A lasagne azonban átesett a teszten, és legnagyobb meglepetésemre minden tányérról elfogyott... Szóval nagy bátorsággal merem állítani, hogy a hozzávalók remekül működnek együtt.
Az elkészítése pedig nem egy nagy ördöngősség – voltaképp a legnehezebb része, hogy képesek legyünk hiánytalanul mindent összeszedni a bevásárlólistáról. Ha ezt a szintet megugrottuk, már tényleg művészet elrontani (hozzáteszem, a szívemen viselem a művészet sorsát, ezért elsőre egy rossz tésztának hála el is rontottam).

Hozzávalók:

lasagne tészta (7 lap)
20 dkg darált hús – célszerű dagadóból 
(a hús sütéséhez kevés pirosarany és gulyáskrém)
20 dkg tejszínes krémsajt
2,5 dkg parmezán

A tökmagos krémhez:
2 tk Donum Terrae tökmagkrém
3 ek mascarpone
2 ek tejszín

A sütőtökös krémhez:
30 dkg sütőtök 
0,6-0,7 dl tejszín
cayenne bors
1 ek (friss) zsálya 
(a szárított nincs az élmezőnyben, sőt abból meglátásom szerint kevesebb is elég)

A ricottás krémhez:
25 dkg ricotta
1 gerezd zúzott fokhagyma
0,7 dl tejszín
szerecsendió
só, bors

Első lépésként a sütőt melegítsük elő 200 fokra, majd a darált húst zsiradékon egy kevés sóval, borssal, és ízlés szerint pirosarannyal és gulyáskrémmel ízesítve pirítsuk meg, majd tegyünk félre.
A sütőtökös krémhez a sütőtököt vágjuk félbe, a magját távolítsuk el, majd körülbelül egy órára helyezzük a 200 fokos sütőbe. Mikor puhára sült, kanalazzuk ki a húsát, majd egy botmixer segítségével vegyítsük el a tejszínnel, késhegynyi cayenne borssal, sóval és az apróra vágott zsályával. 
A ricottás krémhez egyszerűen keverjük össze a fent felsorakoztatott hozzávalókat, majd tegyünk hasonlóan a tökmagos krémmel is.
A lasagne összeállítása előtt a sütő hőmérsékletét emeljük 220 fokra, az ugyanis magasabb hőfokot kíván majd.
Ha összehamupipőkéztünk minden hozzávalót, már csak a lasagne összeállítása maradt hátra: egy tepsi (én 17x25 centimétereset használtam) aljára fektessünk le egy réteg lasagne lapot, majd kanalazzuk rá a ricottás krém felét, majd a tökmagos krém 1/4-ét. Jöhet rá az újabb tésztalap, majd a sütőtökös krém fele és a tökmagos krém 1/4-e, majd egy újabb lap. A harmadik réteg a darált hús lesz, szintén egy lappal lefedve, a negyedik és az ötödik szintet pedig – az első kettőhöz hasonlóan – a ricottás és a sütőtökös krém adja a tökmagos krémmel. Mikor az utolsó réteg is lezárult egy lasagne lappal, vastagon kenjük meg sajtkrémmel és zárásként koronázzuk meg egy nagy adag parmezánnal.
Hogy szép pirult legyen a tetején a sajt, lefóliázva süssük 20 percig, majd 10-15 perc alatt (immáron fólia nélkül) pirítsuk készre.







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Shop my favourites: